S příchodem pěkného počasí nás láká být víc venku, proto přecházíme na letní režim a omezujeme termíny hraní. Ve středu v 19:00 ale ke stolu zasedneme vždycky. Pro další termíny hraní nás sledujte. ;-)
S příchodem pěkného počasí nás láká být víc venku, proto přecházíme na letní režim a omezujeme termíny hraní. Ve středu v 19:00 ale ke stolu zasedneme vždycky. Pro další termíny hraní nás sledujte. ;-)
powered by bulletin

Deskoherní klub Veltrusy

ZOO Vadis

Dostalo se mi té radosti, že jsem se dostal k zbrusu nové hře Zoo Vadis. I když je tato hra reimplementací již existující hry Quo Vadis, byla hra pro mě,(a i já pro ní) “ta první”. Už při vyložení herní desky na stůl mé srdce plesalo. Příjemné barvy a přehledná pole napovídaly, že tentokrát to nebude žádný mozkovar, ale příjemná pohodová rodinná hra, kterou zvládnou i velice příležitostní hráči. Pravidla jsou vlastně velice jednoduchá. Cíl srozumitelný a cesta k němu, takřka doslovně, přímočará.
 

Každý hráč hraje za jeden druh zvířat, jejíchž úkolem je dostat se přes celou zoologickou zahradu, a získat co nejlepší pozici na nejlepší expozici v zoo. Ve svém tahu může hráč přiložit nové zvíře na startovní pozice, pokud je tam místo, nebo posunout jedno své zvíře podél cesty do dalšího výběhu, pokud k tomu získá většinový mandát. Nebo také může přesunout jednu neutrální postavu, a to buď páva, nebo ošetřovatele. Pokud jste někdy hráli Takenoko, tak se vám může stát, že budete ošetřovatele nazývat zahradníkem. Jistou paralelu jsem tady cítil.

Nejdůležitější herní mechanikou tady ale zůstává vyjednání si většinové podpory ve výběhu, umožňující přesun jednoho vašeho zvířete do dalšího výběhu směrem k nejlepší expozici v zoo.

V první hře se mi zase tak dobře nevedlo, ostýchal jsem se vyjednávat, a zkusil si zajistit většinovou podporu ve výběhu svépomoci. Tato strategie je z povahy této hry odsouzena k záhubě, a proto se mi v první hře nepovedlo ani jen dostat alespoň jedno své zvíře do vysněné expozice.

Ve druhé hře jsem se poučil ze svých předchozích chyb, a strategicky rozmístil své nosorožce do více startovacích pozic s nerozhodnou dominancí. Pak už mi jen stačilo vyslechnout si nabídky úplat a službiček za svou podporu pro získání většinového hlasu. Taková strategie sama o sobě vítězství nepřinese, proto jsem byl obzvláště rád, že se mým spoluhráčům nepříčilo zcela otevřené a hlasité probírání možností, různých variant i jejich dopadu na průběh a možné závěry hry. Povedlo se mi díky tomu vyjednat asi nejlepší možnost pro své nosorožce, ve formě spolčení se s tygry, za účelem společného dosažení vysněné expozice. O vítězi pak rozhoduje počet žetonů vavřínových věnců, tedy vítězných bodů, posbíraných cestou. Byla jen velká shoda okolností, že jsem jim byl já, protože se mi cestou “připletl pod nohy” i žeton s hodnotou pěti vítězných bodů. Trochu podezřívám své spoluhráče, že mě nechali vyhrát, aby nemuseli psát závěrečnou recenzi ke hře.  Já jsem se toho úkolu ale rád ujal, protože tato hra je velice dobrá. I když bych jí asi z povahy věci nemohl s čistým srdcem doporučit někde, ke nejsou vztahy naprosto křišťálově čisté. Díky taktice vyjednávání, a následnému neplnění slibů, by snadno mohla překonat hranici příjemného přátelského hraní, a skončit hádkou nad již existujícími problémy.

Tonda

Komentáře

Napsat komentář

Tagy

Poslední příspěvky

Albi Showcase

Včera jsme měli tu možnost zúčastnit se skvělé akce Albi showcase. Celý den jsme hráli nově oznámené deskovky, které nám většinou vysvětlovali přímo jejich autoři. Byli jsme v sedmém nebi. Začali jsme LEGIE – SIBIŘSKÁ CESTA, kterou nás naučil Michal Šimek a mohli jsme si ji “vyplokat”. Což dělám tuze ráda. V téhle hře dostanete rovnou i obaly na karty.Mají tu totiž svoji funkci: vojákům přidáváte vybavení nebo zranění. Jak můžete vidět moji kluci mrzli. Nebyl čas ztrácet čas. Na

Scarface 1920

Ve středu jsme si vyzkoušeli Scarface 1920. Je to zákeřná hra z období 20. let. Do rukou dostanete jeden z Chicagských gangů a snažíte se vydělat co největší balík na prodeji alkoholu během prohibice. My jsme si zahráli v plném počtu, obsazení bylo: Martina (židi), Filip (Irové), Tomáš (černoši) a já (Italové). Italové hned na začátku dali téměř všechny své peníze za úplatky polici, aby obsadil střed města. Černý gang vytušil příležitost zmocnit se vyklizené Italské čtvrti, kterou se mu

Five Tribes: Strategie a napětí v zemi Tisíce a jedné noci

Včera večer jsme se ponořili do světa džinů, karavan a vezírů s deskovou hrou Pět kmenů. Tato strategická euro hra od Bruna Cathala nás zaujala hned od začátku. Ne nadarmo patří mezi Top 100 na BGG. Herní mechanismy jsou unikátní, chytré a promyšlené, s perfektní mírou plánování a interakce mezi hráči. Vše začíná každé kolo dražbou o pořadí a následně hráči na herním plánu postupně pohybují členy jednotlivých kmenů tak, aby na závěr pohybu spustili co nejvýhodnější akci jednoho z

Sledujte nás